בעיות רגשיות

חיפשת מדריך בעברית על הפרעות רגשיות והתנהגותיות?
הגעת למקום הנכון.

בעיות רגשיות איור

בעיות רגשיות בגיל הרך

ילדים צעירים בגיל הרך עשויים להתמודד עם קשיים רגשיים ועם הביטויים שלהם, כמו למשל התפרצויות בלתי-נשלטות של כעס או בכי, הרטבות לילה, נסיגה התפתחותית, חרדת נטישה, הפרעות בתקשורת, הפרעות בשינה – ועוד. כאשר סוגיות אלו לא חולפות מעצמן, ונמשכות לאורך זמן, ופוגעות באורח חייו של הילד ובני משפחתו – מומלץ לפנות לקבלת טיפול רגשי לגיל הרך.

אבחון בעיות רגשיות וטיפול מוקדם לא רק משפרים את הרווחה האישית, הם גם מאפשרים לשנות דפוסים לפני שהם מתקבעים. טיפול מוקדם מאפשר לילד להתפתח באופן תקין ונכון ולא לצבור פערים התפתחותיים, שעשויים ללוות אותו לכל אורך חייו. הגיל הרך הוא הזמן הטוב ביותר לעצב את אישיותו של הילד באופן נכון ולעצב את עתידו באופן בריא.

טיפול שמטרתו לעזור לאנשים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי לשפר את התקשורת הבינאישית שלהם, להשתלב טוב יותר בחברה, להיות מסוגלים להביע את עצמם באופן יעיל ומדויק יותר, להבין אחרים טוב יותר ולתפקד טוב ככל האפשר.

טיפול רגשי בגיל הרך ניתן לילדים עד בני 6, ולרוב מערב גם את אחד ההורים או מספר מבני המשפחה. סוגי הטיפול השונים כוללים טיפול דיאדי, טיפול במשחק והדרכת הורים, ויש להם השפעה מכרעת על התפתחותו התקינה והבריאה של הילד.

טיפול בהפרעות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות לפי אזור מגורים

בעיות רגשיות אצל ילדים

ילדים מתקשים לבטא את עצמם במילים, ולכן מבטאים את עצמם בדפוסי התנהגות אחרים, שלפעמים קשה לנו המבוגרים להכיל. אלו יכולים להיות סרבנות הגעה לבית הספר, ביטויי אלימות מילולית ופיסית, התפרצויות זעם, הרטבות לילה, הפרעות במצב-הרוח, קשיים חברתיים – ועוד.

כמו במקרה של טיפול בגיל הרך, גם כשמדובר בבעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות בקרב ילדים – מומלץ לפנות לטיפול מוקדם ככל האפשר. הפרעות רגשיות והתנהגותיות משפיעות לרעה על איכות החיים של הילד, של הוריו ושל אחיו, ומשבשות את אורח החיים בבית. בנוסף, בעיות רגשיות שלא מקבלות מענה הולם בזמן, יתקבעו במוחו ובאישיותו של הילד, יתעצמו עם הזמן, וישבשו את אורח חייו גם בעתיד. מסיבות אלו מומלץ לפנות לקבלת טיפול רגשי מיד כשהבעיה מרימה את ראשה.

טיפול רגשי בחרדה מספק מענה למקרים שבהם החרדה משתלטת על חיינו ומונעת מאיתנו לחיות את החיים שאנחנו רוצים, גורמת לנו להימנע מביצוע פעילויות ומפריעה לנו ליהנות מאיכות חיים גבוהה.

טיפול רגשי לילדים פוגש אותם באחד משלבי ההתפתחות המשמעותיים ביותר שלהם, ומעניק להם כלים להתמודד עם משברים, להתפתח באופן תקין, לפתח ביטחון עצמי, להכיר את עצמם טוב יותר וללמוד על היכולות שלהם.

בעיות רגשיות אצל בני נוער

בני נוער ומתבגרים נמצאים בשלב מאתגר ומורכב מבחינה אישית ורגשית – השלב שבו הם עוברים מילדות לבגרות. הם לא בדיוק ילדים, אך הם גם לא בדיוק בוגרים. הם מנסים להבין את מקומם בעולם, במה הם מוצלחים, מה מגדיר אותם ומהו תפקידם בחברה. כתוצאה מכך, וכתוצאה מההתפתחות שלהם, הם עשויים לחוות בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות שונות ומגוונות.

קשיים רגשיים אלו באים לידי ביטוי בבית, בבית הספר ובתקשורת עם חברים, מורים והורים. הם יכולים לבוא לידי ביטוי דרך הימנעות מיציאה מהבית או מפעילויות חברתיות, ירידה ניכרת בהישגים בבית הספר, הפרעות אכילה, הפרעות במצב-הרוח, קושי בוויסות רגשי, התמכרויות – ועוד. למרות שהם לא נוטים לשתף, בני נוער ומתבגרים בהחלט נזקקים פעמים רבות לעזרה מקצועית חיצונית. למען אורח החיים הבריא שלהם, התפתחותם התקינה ורווחתם האישית בהווה ובעתיד – מומלץ לפנות לקבלת טיפול רגשי.

הפרעות אכילה הפכו לדאבוננו לעניין נפוץ למדי בקרב האוכלוסייה, וביכולתן להשפיע באופן ניכר על הבריאות הפיסית והנפשית שלנו כאחד. טיפול רגשי בהפרעות אכילה מתמקד באיתור המצוקות הרגשיות העומדות בבסיסן וחותר לפתירתן.

טיפול לבני נוער וטיפול רגשי לנוער בסיכון מציידים את בני הנוער בכלים להתמודדות עם כל תלאות החיים, מאפשרים להם לחיות חיים מספקים יותר ומאוזנים יותר מבחינה רגשית ועוזרים להם להתפתח על הצד הטוב ביותר.

בעיות רגשיות אצל מבוגרים

מבוגרים מתמודדים עם קונפליקטים שהם סוחבים איתם מן העבר, ועם משברים שהם חווים בהווה, כחלק משינויים בסביבה ובנסיבות החיים שלהם. אלו יכולים להיות בין היתר גם משברי נישואין, משברי גיל, התמודדות עם סוגיות בריאותיות, הפרעות חרדה, דיכאון והתמכרויות.

גם אם בעיה רגשית קיימת זמן רב, והאדם התרגל למצב – תמיד ניתן וכדאי לחולל שינוי בחיים. במידה ומדובר במשבר חדש, כמו משבר בחיי הנישואין, על אחת כמה וכמה מומלץ לפנות לקבלת טיפול רגשי. רמת הרווחה האישית ואיכות החיים נמצאת על הפרק, וטיפול רגשי בבעיות רגשיות יכול לחולל שינוי גדול ומשמעותי.

דיכאון משבש את אורח החיים של הסובלים ממנו ומוציא מהם את כל ההנאה, החשק והסיפוק שהם מסוגלים להעניק. טיפול רגשי בדיכאון עוזר למטופלים לעמוד על הרגליים, למצוא מחדש משמעות לחיים ולתפקד באופן מיטבי.

מכלול של טיפולים מסוגים שונים, שמטרתם לעזור למטופל לפתור קונפליקטים חדשים וישנים, לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות, לצלוח משברים ולשפר את אורח ואיכות חייו באופן משמעותי.